Akordeon na Kaszubach. Dlaczego warto grać na akordeonie? (obalamy mity)

Zanim odpowiemy na to pytanie dowiedzmy się czym właściwie jest akordeon i jaką rolę spełnia na Kaszubach.

Akordeon – bez powietrza nie zagrasz.

Akordeon to instrument, należący do grupy aerofonów – czyli instrumentów, w których powietrze spełnia najważniejszą rolę. Aby nasz akordeon „zagrał” potrzebujemy rozciągnąć lewą ręką miech, do którego zaciągane jest powietrze, które natomiast wprawia w drganie stroik i dzięki temu pojawia się dźwięk. Nasza lewa ręka obsługuje również guziczki zwane „basami”, które spełniają rolę podstawy brzmieniowej. Prawa ręka to w zależności od rodzaju instrumentu klawiatura typu fortepianowego lub guzikowego, dzięki której możemy zagrać melodię.

Akordeon – a może kaloryfer lub świnia?

Tradycja muzykowania na akordeonie na wsiach kaszubskich sięga wielu lat wstecz gdzie okoliczni muzykanci wykorzystywali akordeon klawiszowy do grania na weselach i innych imprezach okolicznościowych. Był to dla nich sposób zarobkowania ale i spełniania swoich pasji. Nikt nie wyobraża sobie kapeli kaszubskiej bez diabelskich skrzypiec, burczybasu czy właśnie akordeonu, który jest instrumentem melodycznym. Ale dlaczego kaloryfer? Jak rozciągniemy miech akordeonu to jego łączenia są podobne do szczebelek kaloryfera stąd skojarzenie i nazywanie go kaloryferem. Czemu świnia? Tego nie wiem i chyba boje się pytać 😉
Co ciekawe, w wielu domach na Kaszubach możemy znaleźć akordeony, czasem zakurzone lub na strychu ale są a posiadanie instrumentu to podstawa żeby mieć na czym się uczyć. Może zatem warto się nauczyć ale właściwie …

Dlaczego warto grać na akordeonie?

Obalamy mity

1. Akordeon to instrument chałturniczy, do grania tylko na weselach – FAŁSZ

W dzisiejszych czasach akordeon to instrument koncertowy. Wielu znakomitych akordeonistów występuje na wielkich scenach muzycznych grając utwory klasyczne, piękne argentyńskie tanga, francuskie walce czy utwory rozrywkowe. Akordeon pojawia się coraz częściej w utworach radiowych jak „Balada” Gustavo Limy czy w muzyce takich rytmicznych zespołów jak ENEJ. Akordeon zaczyna być coraz bardziej popularny i na szczęście zmienia się jego postrzeganie w społeczeństwie a dobrych akordeonistów przybywa w zawrotnym tempie.

2. Czemu mam grać na akordeonie?

Lepiej na gitarze lub pianinie.

Akordeon to instrument kompaktowy czyli możemy go wszędzie zabrać ze sobą(czego nie możemy uczynić np. z pianinem) oraz o takim wolumenie dźwięku, że nie potrzebujemy do niego nagłośnienia(jak w przypadku gitary). Oczywiście nie jest on tak lekki jak gitara ani o takiej rozbudowanej klawiaturze jak pianino ale ma niezwykłe możliwości melodyczne i rytmiczne o czym można się dowiedzieć np. oglądając koncerty akordeonowe w internecie lub słuchając „dobrej”muzyki. Akordeony maja różne rozmiary dzięki czemu mogą się na nich uczyć zarówno dzieci jak i osoby starsze.

3. Na akordeonie można się nauczyć grać samemu?

To banalnie proste – FAŁSZ

Aby grać na akordeonie ale i na innych instrumentach trzeba mieć podzielność uwagi bo nie dosyć że trzeba grać melodię prawą ręką to w tym samym czasie grać podstawę basową lewą i jednocześnie rozciągać miech. Na każdym instrumencie ważne są podstawy – czyli ułożenie ręki, praca mięśni i palców, odpowiednie frazowanie czy postawa ciała. Tego bez odpowiedniej korekty pedagoga na lekcjach stacjonarnych, w formie on-line czy kursów internetowych stworzonych przez specjalistów sami się nie nauczymy. A sam z własnego doświadczenia wiem, że korekta złych nawyków jest bardzo długa i często zabiera nam radość z muzykowania. Dlatego grajmy na akordeonie i innych instrumentach, spełniajmy swoje marzenia i pasje niezależnie od wieku ale czyńmy to pod okiem specjalistów, dzięki którym będziemy mieć przyjemność z grania i muzykowania.

Krzysztof Szałek
Akademia Artystyczna Art2You